
Język C++ został stworzony w latach osiemdziesiątych XX wieku (pierwsza wersja pojawiła się w 1979 r.) przez Bjarne'a Stroustrupa jako obiektowe rozszerzenie języka C. Poza językiem C, na definicję języka C++ miały wpływ takie języki, jak Simula (z której zaczerpnął właściwości obiektowe) oraz Algol, Ada, ML i Clu. Początkowo język C++ był dostępny w takim standardzie, w jakim opracowano ostatnią wersję kompilatora Cfront (tłumaczący C++ na C), później opublikowano pierwszy nieformalny standard zwany ARM (Annotated Reference Manual), który sporządzili Bjarne Stroustrup i Margaret Ellis. Standard języka C++ powstał w 1998 roku (ISO/IEC 14882-1998 "Information Technology — Programming Languages — C++"). Standard ten zerwał częściowo wsteczną zgodność z ARM w swojej bibliotece standardowej; jedyne, co pozostało w stanie w miarę nienaruszonym to biblioteka iostream. Początkowo najważniejszą rzeczą wprowadzoną w C++ w stosunku do C było programowanie obiektowe, później jednak wprowadzono do niego mnóstwo ulepszeń, czyniąc ten język wygodniejszym i bardziej elastycznym od swojego pierwowzoru. Nie od rzeczy jest też wspomnieć, że niektóre zmiany w standardzie języka C były w większości zainspirowane językiem C++ (np. słowo inline w C99). Nazwa języka została zaproponowana przez Ricka Mascitti w 1983 roku, kiedy to po raz pierwszy użyto tego języka poza laboratorium naukowym. Odzwierciedla ona fakt, że język ten jest rozszerzeniem języka C. Wcześniej używano nazwy "C z klasami". Nazwa języka C++ nawiązuje do faktu bycia "następcą języka C", przez użycie w niej operatora inkrementacji "++".
Projekt języka C++ usiłuje zachować możliwie jak największą zgodność (na poziomie kodu źródłowego) z językiem C. Projektanci C++ za idealną uznaliby sytuację, w której język C byłby podzbiorem języka C++ (tj. każdy program w C byłby takim samym programem w C++, ale nie odwrotnie). Zgodność pomiędzy obydwoma językami nie zawsze była całkowita, ale jak dotąd ewentualne różnice były w praktyce nieistotne[2]. Większym problemem związanym ze zgodnością była niekompatybilność kompilatorów języka C++ w zakresie obsługiwanej składni - przez wiele lat programy napisane pod jednym nie działały pod innym. Biblioteki C++ związane z interfejsami systemów nie są przenośne poza ich obręb, co wynika z faktu, że takie interfejsy są specyficzne dla danego systemu i nie jest to specyficzne tylko dla C++. Większość użytecznych programów w C++ wymaga stosowania bibliotek niestandardowych. Są one łatwo dostępne w Sieci zarówno jako produkty własnościowe, jak i jako FLOSS. W szczególności programy napisane w C++ mogą korzystać z ogromnych zasobów bibliotek języka C. Język C++ posiada swój oficjalny standard (aktualnie jest to ISO/IEC 14882:2003 z 2003). Język C++ nie jest własnością żadnej osoby, instytucji czy korporacji.
Firma QuadSoft tworząc oprogramowanie dla gastronomii QuadPOS oraz program magazynowy postawiła na sprawdzone rozwiązanie. W odróżnieniu od konkurencyjnych firm, szybko budujących swoje aplikacje w językach generujących dużą ilość błędów, oprogramowanie gastronomiczne QuadSoft jest wyjątkowo stabilne i bezpieczne. Obecnie języka C++ używa się do tworzenia bardzo zaawansowanych aplikacji, systemów operacyjnych bądź sterowników urządzeń. Wiele osób uważa iż programowanie w C++ jest czystą sztuką, jednakże wyniki są współmierne do nakładu pracy. Nasz zespół programistów od wielu lat tworzy aplikacje w oparciu o język C oraz C++ tak więc nie musi on uciekać się do "szybkich" środowisk programowania. Oferujemy naszym Klientom tylko i wyłącznie najwyższą jakość produktów, docenioną przez środowisko informatyczne oraz potwierdzoną dużą ilością udanych i bezawaryjnych wdrożeń naszych rozwiązań CallCenter bądz oprogramowania dla gastronomii POS